Интериор на галерийно пространство в квартал Капана в Пловдив, проект на Архитектурно студио КРЕАТОН

Галерия Атизай

кв. Капана, гр. Пловдив

Повече пространство за артистичен живот

Проектът за нова галерия в квартал „Капана“ в Пловдив има амбицията да обогати и оцвети още повече културния живот на града.

Сливането на партерен етаж и подземно ниво в една обща арт среда с елегантен дизайн в стил „индустриална романтика“ не просто привлича погледите, а внася смисъл в цялото площадно пространство пред сградата. През изцяло стъклената фасада се откриват ракурси към динамично променящи се изложбени кътове, трансформиращи с лекота интериора за всяка една изложба.

Галерия Атизай разтяга границите на тесните пешеходни улички в „Капана“ и разширява зоната за творчество и разходки в едноименния квартал.

Интериор на арт пространство - гладки бели стени, саморазливен под, преградно пано от метална мрежа  - архитектурна визуализация

Повече пространство за изкуство

Функционалното решение е истинско предизвикателство за проекта. Преобразуването на съществуващи помещения изисква креативни решения. В силно ограничено пространство трябва да се поместят множество разнообразни функции, да се увеличи максимално капацитетът на излагане и съхранение на различни типове художествени произведения. При това - без да е претрупано, с достатъчно въздух за всяка творба. Да се създаде мултифункционално арт пространство.

Архитектурната концепция предвижда изчистен интериор, умерен и ненатрапчив, така че да не доминира над експонираните творби.

Галерийното пространство се развива на две нива, с вход от нивото на улицата. Компактен отворен фронт офис посреща посетителите. Предвидени са разнообразни сценарии - уъркшопове и събития, изложби на живопис, пластика, прожекции, интерактивно изкуство. Специална роля за функционалното зониране оказват три мултифункционални, въртящи се изложбени екрана. Те могат да създават различни конфигурации, а когато не са необходими - се сгъват и прибират.

Подземен етаж на арт галерия Атизай, с подход от светло стълбище с отразяваща огледална стена - интериорна визуализация

Внимателно премислени детайли

Стените са в бяло, таванът е с груба замазка с индустриален привкус, а подът е полимерен, матов, без фуги. Осветлението на галерия Атизай е проектирано с възможности и технически характеристики, съизмерими с най-впечатляващите световни практики и изложбени пространства. Насоченото осветление, разположено в два отделни кръга, е с възможност за прецизно регулиране на яркостта, температурата на цвета, концентрацията на светлинния сноп и фокуса на насочване. Множество допълнителни функционалности се управляват от специално изграден за целта контролен пулт.

Система от сгъваеми прегради от метална мрежа с прозиращи зад тях ниши и рафтове за съхранение на картини в галерия Атизай в Капана -  архитектурна визуализация

Преградни метални пана от просечена ламарина дефинират пространството с елегантна полуматериалност и контрастиращ тъмен цвят. Намесата на черния нюанс прави препратка към дигиталното, негатива, подсъзнанието. Стълбището е трансформирано в „светлинен кладенец“, с извисена над него „невидима“ огледална стена, която пречупва слънчевата светлина ефектно към долното ниво и провокира посетителите.

Съвременно галерийно пространство в ахроматични интериорни нюанси с изложени цветни творби - визуализация

Впечатляващи функционалности

Опростеният интериор е резултат от множество специално разработени решения за конкретните условия. В подземния етаж е развита система за експониране и съхранение на картини и обемни художествени произведения. Сгъваеми решетъчни стени формират помещение с изчистен контур и предоставят тъмен фон за експониране на творби. Зад тях се намират ниши с рафтове за съхранение на картини, които са едновременно видими и скрити зад металните мрежи.

Кът за разговори с удобни ефектни мебели в интериора на галерийно пространство - архитектурна визуализация

Това архитектурно решение придава на помещението финия уют на художествено ателие, като в същото време мултиплицира наличното пространство със създаването на втори фронт на експониране.

Интериорно пространство на галерия Атизай, комбинация от плътни и ажурни подвижни метални изложбени стени - архитектурна визуализация


Нишката на дизайна е проследима навсякъде в интериора на галерията. Независимо дали става дума за изложбените системи, корпусната мебел в работния офис, дизайнерските стойки за съхранение на картини или кубичните модули от филц, естетичните и логични начала са водещи.

Интимната атмосфера в подземието предлага точната енергия за разговори и срещи с артисти, колекционери, ценители на изкуството.

© 2024, архитект Стефан Стефанов, Архитектурно студио Креатон, гр. Пловдив
420
moderen-dom-s-dvor-baseyn-i-gledka
410
jilishten-kompleks-samsara-park
400
eko-selishte-stob
390
ednoetajna-kashta-v-skutare
380
magazin-za-vino-i-gurme-s-tapas-bar-vino-arte
370
moderen-targovski-kompleks-s-pokrit-pazar
360
moderna-mnogoetajna-jilishtna-sgrada
350
interior-na-semeyna-kashta
320
galeriya-atizay
310
kashti-magika-i-modika
280
eko-selishte-harmoniya
250
dom-na-praga-na-rila
240
kashti-oniks-i-opal
230
semeyna-kashta-v-spanchevci
210
jilishten-kompleks-v-radinovo
160
ednofamilna-kashta-v-periferiyata-na-grada
120
modulna-sistema-za-izlagane-na-stoka
110
adaptivno-gradsko-obzavejdane
100
biomorfni-parkovi-strukturi
340
vila-maksuel
330
eko-selishte-varhovrah
300
jilishtna-sgrada-elektra
270
vila-vibra
260
hudojestvena-galeriya-v-starinen-plovdiv
220
ednofamilna-kashta-terra
200
fitnes-centar-atletik
170
vila-za-pochivka-v-ruen
150
ednofamilna-kashta-vitra
140
detski-uveselitelen-centar
090
vila-kalina
080
vila-organika
070
centar-za-yaponski-boyni-izkustva-ichikukay
060
kashta-ot-digitalno-staklo
050
velostoyka-totem
040
centar-za-muzikalni-i-scenichni-izkustva-v-seoul
030
muzey-na-nam-june-paik
020
multiobrazovatelno-uchilishte
010
panteon
290
kolekciya-helium
320