Интериор на съвременно галерийно пространство в Старинен Пловдив, архитектурен проект на арх. Бекирова и арх. Стефанов

Художествена галерия в Старинен Пловдив

1-во място: ARCHIDEA 2005

Ново арт пространство в Пловдив

Инициативата за изграждане на нова художествена галерия има за цел да обогати културната арена на Пловдив с едно съвременно артистично пространство, където градът с гордост да представя художествени произведения и арт инсталации на български и чуждестранни автори.

Архитектурна концепция

Проектът е вдъхновен от идея на големия пловдивски художник Димитър Киров. Неговата визия за създаване на допълнително галерийно пространство в непосредствена близост до постоянните експозиции в Градската художествена галерия носи силен заряд, но поставя огромно предизвикателство. Набелязаното място се намира в културно-исторически резерват Старинен Пловдив, където новото строителство е нежелателно и силно ограничено. От друга страна - традициите и дълбоката връзка между пловдивските художници и Стария Пловдив повеляват именно това.

За решаването на този ребус е необходима силна архитектурна концепция, която да удовлетворява изискванията на артистичните среди, общината, посетителите и всички граждани.

Минималистичен изчистен дизайн на галерийно пространство в светли нюанси, с контрастиращи цветни творби - картини и скулптури

Скрито от очите, видимо за сърцето

В основата на предложената концепция е заложено изграждането на „невидима“ галерия, вкопана в терена, която не променя визията на кръстовището, посрещащо посетителите на Стария град, запазва старата порта на галерията, обилната зеленина и внушителния стенопис на подпорната стена.

При това - подземното разполагане на галерията не означава разрушаване на части от тепето. Поради голямата денивелация на терена, градинката пред Градската галерия е изравнена със земен насип. Именно това дава възможност, с минимална корекция по релефа, под нея да бъде обособена новата галерия.

Липсата на конфликт между старо и ново строителство е водеща цел за всички проекти, свързани със съхранение и опазване на културното наследство и експониране на естествените дадености на средата.

Новопроектираната изложбена площ е в непосредствена близост до Градската художествена галерия, което тематично ги обединява в галериен комплекс.

Близостта на съседните сгради, стълбището към старата галерия, местоположението на подпорната стена със стенописа, както и геологичната характеристика на мястото, определят основните обемни параметри на новата сграда. Във височина - ограничител на пространството е съществуващото ниво на градинката пред старата галерия.

Централно галерийно пространство, осветено през няколко нива от стъклен покрив с начупена форма

Местоположението ѝ е изчислено по начин, позволяващ още с влизането вниманието да се насочи към извисяващата се Градска Художествена Галерия от зашеметяващ ракурс. Фасадата на съществуващата сграда остава скрита от нивото на улицата, поради даденостите на терена и зеленината. Част от концепцията на настоящия проект е да се отвори нова перспектива към нея. Всичко това е постигнато с пестеливост и чистота в дизайна, за да се избегне визуално конкуриране.

Новопроектирано галерийно пространство, с ефектен зрителен ракурс през стъклен покрив към фасадата на Градска художествена галерия в Старинен Пловдив

Дизайн и естетическо оформление

Входът е решен като стъклен клин, врязващ се в пространството на новата галерия. Тя е развита на два етажа, като горният етаж е разделен на две полунива. По този начин се осигурява повече обем за излагане на по-мащабни творби и допълнително се обогатява пространството. В тази част от обема на първия етаж, където височината е по-малка, са разположени обслужващите помещения.

Интериорът е светъл, просторен и изчистен от детайл, което насочва вниманието директно към художествените произведения и подчертава изразителната архитектура на старата галерия.
Пробивът на горното ниво създава пространство, което осигурява изложбена площ за обемисти художествени произведения като пана, скулптури и съвременни арт инсталации.

Разполагането на експозиционните площи позволява последователно разглеждане, без да се налага повторно преминаване през едно и също място.

Връзката между нивата се осъществява чрез стълби и асансьор. Осигурена е достъпна среда и различни възможни траектории на движение в зависимост от конкретните експозиции.

В естетиката на проекта е заложен принципът на контраста: внушителна фасада, украсена с орнаменти, срещу подземна структура с изчистен интериор - пресъздаване на две отделни епохи и символично изражение на отдалечеността на двете галерии във времето.

© 2005, архитект Р. Бекирова, архитект С. Стефанов, гр. София
420
moderen-dom-s-dvor-baseyn-i-gledka
410
jilishten-kompleks-samsara-park
400
eko-selishte-stob
390
ednoetajna-kashta-v-skutare
380
magazin-za-vino-i-gurme-s-tapas-bar-vino-arte
370
moderen-targovski-kompleks-s-pokrit-pazar
360
moderna-mnogoetajna-jilishtna-sgrada
350
interior-na-semeyna-kashta
320
galeriya-atizay
310
kashti-magika-i-modika
280
eko-selishte-harmoniya
250
dom-na-praga-na-rila
240
kashti-oniks-i-opal
230
semeyna-kashta-v-spanchevci
210
jilishten-kompleks-v-radinovo
160
ednofamilna-kashta-v-periferiyata-na-grada
120
modulna-sistema-za-izlagane-na-stoka
110
adaptivno-gradsko-obzavejdane
100
biomorfni-parkovi-strukturi
340
vila-maksuel
330
eko-selishte-varhovrah
300
jilishtna-sgrada-elektra
270
vila-vibra
260
hudojestvena-galeriya-v-starinen-plovdiv
220
ednofamilna-kashta-terra
200
fitnes-centar-atletik
170
vila-za-pochivka-v-ruen
150
ednofamilna-kashta-vitra
140
detski-uveselitelen-centar
090
vila-kalina
080
vila-organika
070
centar-za-yaponski-boyni-izkustva-ichikukay
060
kashta-ot-digitalno-staklo
050
velostoyka-totem
040
centar-za-muzikalni-i-scenichni-izkustva-v-seoul
030
muzey-na-nam-june-paik
020
multiobrazovatelno-uchilishte
010
panteon
290
kolekciya-helium
260