
Къща от дигитално стъкло
Модулна строителна система от бъдещето
Дизайн, вдъхновен от природата. Подобно на клетките, които изграждат тъканите на живите организми, интелигентните строителни модули са високотехнологични градивни единици с множество интегрирани функции, способни да се групират и да взаимодействат помежду си и с околната среда по множество начини. Концепция, предназначена за бъдещето, способна пренапише учебниците и да предефинира понятието „сграда“.
Поглед напред във времето
Настоящият проект е представен за международен конкурс, проведен в Япония през 2011 г. Темата е СТЪКЛОТО ПРЕЗ 2050 г. и обхваща архитектурни, инженерни и екологични аспекти.
Това е концептуален проект, който има за цел да набележи възможни насоки в проектирането и строителството в недалечното бъдеще.

Умни и самодостатъчни
Главната идея, върху която се базира тази концепция, е революционна строителна технология, използваща интелигентни строителни модули.
Всеки модул е компютризиран - разполага с процесор, оперативна памет, операционна система, сензори, адаптивни софтуерни приложения, система за самодиагностика и безжична комуникация. Това позволява постоянна свързаност и непрекъснат обмен на данни. Синхронизираното интерактивно поведение на модулите превръща сградата в жив организъм.
Модулите са оборудвани с повърхности от Дигитално стъкло с двустранно фотоволтаично покритие. Така сградите, конструирани от интелигентни модули, могат да се снабдяват със слънчева енергия с цялата площ на стените си и да бъдат напълно енергийно автономни.

Вградени сензори и инсталации
В конструктивната рамка на всеки модул са вградени електрическа и ВиК инсталации и система за вентилация и климатизация, жизненоважни за функционирането на сградата. Множество сензори отчитат в реално време показатели като температура, влажност, атмосферно налягане, качество на въздуха и човешко присъствие. Софтуерни алгоритми задействат и регулират системите в специално таргетирани групи модули за осигуряване на комфортна и здравословна жизнена среда.
Веднъж сглобени в логическа система (сграда), модулите се свързват в обща мрежа и работят като едно цяло. Няма нужда да се прокарват допълнителни кабели и контакти - всеки модул има вградени всички необходими интерфейси.
Всеки модул „вдишва“ външен въздух, който анализира, филтрира и кондиционира с точната температура и влажност. Дори аромат. И „издишва“ въздух с повишени нива на въглероден диоксид или нежелани миризми. Незабележимо, децентрализирано, следователно - силно ефективно.

Електромагнитни механизми – свят от нови възможности
Модулите се захващат един за друг с електромагнитни механизми, които позволяват еластична връзка, автоматично нивелиране, както и приплъзване/завъртане на групи от модули без човешка намеса. Това дава възможност за създаване на динамични етажни разпределения, в които стените и вратите са изградени от взаимнозаменяеми модули - всеки сектор може да бъде врата/прозорец и всяка стена да се премести сама, когато има нужда от това. Не са необходими ключалки, ключове и алармена инсталация - компютърът добре познава домакините.
Нещо повече – възможността за автоматично разгъване на модулите означава, че голяма част от строителния процес може да се сведе до „един клик".

Дигитално стъкло – понятие, въведено за първи път с настоящия проект
Какво представлява дигиталното стъкло?
Това е триплексово стъкло, устойчиво на механични влияния, ламинирано с прозрачно фотоволтаично фолио, генериращо електроенергия; интегриран сензорен OLED 2D/3D дисплей и допълнителен защитен нанослой – за самопочистване и лесна поддръжка. Разполага също с дигитална електрохроматична технология, която контролира едновременно различни параметри на стъклото - прозрачност, цвят, отражателна способност, мат-гланц, спектър на пропускливост. Щорите и завесите се превръщат във виртуални, дигитални и автоматизирани.
Използването на Дигитално стъкло като източник на светлина (с различен цвят, оттенък и яркост) дава неизброими възможности за визуални ефекти и моделиране на интериора. OLED технологията превръща всеки модул или група от модули в интерактивен екран.
Високотехнологични смарт устройства
1. Носеща рамка.
2. Стъклопакети от Дигитално стъкло
3. Защитен нанослой.
4. 2D/3D сензорен дисплей (невидима мембрана) с 4D озвучителна система
5. Автономно захранване. Двустранно фотоволтаично покритие и система за съхранение на електрическа енергия.
6. Електрохроматични стъкла.
7. Електромагнитни механизми за сглобяване на модулите.
8. Електромагнитни механизми за завъртане и движение в реално време.
9. Интегрирани ЕЛ, ОВК и ВиК инсталации.
10. Хардуер - процесор, памет, сензори, безжична комуникация.
11. Полезен обем за експониране или съхранение на вещи.

Технология на страната на природата
Отражението върху природата от по-широкомащабно прилагане на тази концепция ще е глобално. Колко хубаво би било ако всяка сграда е способна сама да произвежда необходимата електроенергия
Производството на огромен списък от продукти, които сега смятаме за базови, ще се обезсмисли или сведе до минимум. Например - строителни материали - тухли, панели, облицовки, настилки, мазилки, бои и т.н.; врати, прозорци, ключове, алармени системи; инсталации - отоплителни тела, климатици, вентилационни системи, осветителни тела, контакти, ключове; щори и завеси; рафтове и витрини; телевизори и мултимедийни системи...
Кой би помислил, че само един продукт може да замести всички тях?
Динамичен интерактивен екстериор и интериор
Свикнали сме да мислим, че външният вид на сгради, съставени от модули, понякога е скучен и неприветлив. Но когато цялата повърхност на сградата представлява един огромен екран, тя може да бъде облечена в каквато дреха си пожелаем. Нещо повече - имаме пълната свобода да променяне външността (също и интериора) толкова често, колкото ни харесва. Наличието на технология за възпроизвеждане на 3D образи и динамично реконфигуриране на формата на сградата прави възможностите на практика безгранични.

Иновации, които променят живота
Животът в къща от Дигитално стъкло създава нови възможности, прави ежедневието по-лесно, организирано и сигурно, спестява пари, осигурява повече свободно време - важни придобивки, които са все по-дефицитни. Къщата знае всичко за домакините, домашните любимци, семейните приятели; навиците, физическото състояние и настроението на всеки; проверява какво липсва в хладилника, знае кога има важно събитие, какво е времето, предупреждава за опасност... Тя е винаги информирана и съхранява информацията, която не се налага да помним. Така имаме възможност да избегнем битовизмите и да се фокусираме върху по-значимите неща.
Интелигентните строителни модули отключват вратата към нов тип „машини за живеене". Сгради, които се строят сами и могат да променят формата си само с една гласова команда. Сгради, които познават навиците, нуждите и страховете на обитателите си и се адаптират към тях, за да се слеят в единна система.